در حال بارگذاری

در حال بارگذاری ...  چاپ        ارسال به دوست

حضرت آیت الله خامنه‌ای «مدظله العالی»

هنر و هنرمند از نگاه معظم رهبری (۱)

به نام خداوند جان و هنر

که آن را صدف ساخت این گهر

 

 ده سخن از سخنان مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی، را در زمینه «هنر و هنرمند» به قلم می آوریم؛ هرچند «این سخن را ترجمه پهناوری/ گفته آید در مقام دیگری»:

1. من بارها گفتم هر ایده ای، هر اندیشه ای، هر انقلابی که در قالب هنر نگنجد، ماندنی نخواهد بود. (86/03/10)

2.کسی که از تئاتر، نقاشی، عکس یا شعر چیزی نمی فهمد، راههای معرفت به رویش بسته است. ملتی که هرکدام از این ها را ندارد، دریچه ای به روی او بسته است. (75/06/28)

3. اگر ما در عالم شعر، ادبیات، موسیقی، نقاشی، گرافیک، داستان نویسی و هنر و ادبیات، کاری پیدا بکنیم که هم دل غمگین ما را شاد کند و هم احساس انجام وظیفه به ما بدهد، هم در سرنوشت کشور و ملت و ادب و تاریخمان اثر بگذارد هم یک عده را نجات بدهد و هم رضای الهی را کسب کند، چه چیزی را با این می توانید برابر کنید؟ چیزی را دارید که با این مقابله کند؟ این والاترین است. این بهترین است. چیزی است که اگر کسی به آن دست پیدا کرد باید هر لحظه هزاران بار خدای متعال را شکر کند و البته نخواهد توانست زیرا زبان از شکرگزاری قاصر است. (71/11/04)

4. اگر شما یک نوشته و شعر و آهنگ و نقاشی و یا محصول خوب هنر را که سرشار و برخوردار از مایه هنری است عرضه کردید هیچکس نمی تواند بگوید که این بد است.هیچکس نمی تواند با آن مخالفت کند، زیرا مثل همان دشمنی با خورشید می شود. (68/08/21)

5. ما چرا نقش هنر را در کارهای معمولی زندگی خودمان این قدردست کم می گیریم؟ هنر تا آن نهایی ترین لایه های ذهن انسان نفوذ می کند و ماندگار و سازنده است. هر چه می توانید از هنر خوب هنر فاخر –نه آبکی و پیش پا افتاده –استفاده کنید. (77/02/23)

6.  هرچه اندیشه و فکر و درک عقلانی بالاتر باشد، میتواند به آن درک ظریف هنری کیفیت بیشتری بدهد. حافظ شیرازی صرفاً یک هنرمند نیست؛ بلکه معارف بلندی نیز در کلمات او وجود دارد؛ این معارف هم فقط با هنرمند بودن به دست نمی‌آید؛ بلکه یک پشتوانه فلسفی و فکری لازم دارد؛ البته همه در یک سطح نیستند، توقع هم نیست که اینچنین باشند. این در مورد همه رشته های هنری صادق است. (80/05/01)

7. هنردینی به هیچ وجه به معنای قشریگری و تظاهر ریاکارانه دینی نیست و این هنر لزوما با واژگان دینی به وجود نمی‌آید. ای بسا هنری صددرصد دینی باشد، اما در آن از واژگان عرفی و غیردینی استفاده شده باشد. نباید تصور کرد که هنر دینی آن است که حتماً یک داستان دینی را به تصویر بکشد یا از یک مقوله دینی - مثلا روحانیت و غیره - صحبت کند. هنر دینی آن است که بتواند معارفی را که همه ادیان و بیش از همه دین خاتم به نشر آن در بین انسانها همت گماشته اند و جانهای پاکی در راه نشر این حقایق نثار شده است، نشر بدهد، جاودانه کند و در ذهن ها ماندگار سازد. (71/11/04)

8. پاره‌ای از حقایق، جز با زبان هنری، امکان بیان شدن ندارند؛ البته اول باید این مفاهیم را یاد بگیرید. تعارف نمی‌کنیم. شما باید ابتدائا این مفاهیم را در خودتان به وجود آورید. چگونه؟ به این صورت که با مفاهیم اسلامی انس بگیرید و کتاب‌هایی را بخوانید که می‌تواند این مفاهیم را به شما منتقل کند. هر کس به نحوی این کار را بکند؛ اما به نظر من، بهترین کتاب‌ها برای طبقۀ هنرمندی که می خواهد به چنین کاری دست یازد، مثنوی ملای رومی است. وقتی این کتاب را می خوانید، آن وقت می‌بینید در آنجا حقایقی وجود دارد که با هیچ زبانی جز زبان هنر نمی توانسته است بیان شود. حتی خود مولوی هم، اگر شعر نگفته بود، نمی توانست با زبان نثر، آن‌ها را بیان کند. مولوی فردی است که مجالس هم داشته است؛ اما این مفاهیم را با کتاب و زبان عادی نمی توانسته است بیان کند و چون با زبان شعر می شود گفت، لذا به آن زبان توسل جسته است. وجودتان را از آن مفاهیم بیان شده در مثنوی انباشته سازید تا به شکل هنر از شما بتراود؛ ما از شما چنین انتظاری داریم.(73/02/07)

9. از چیزهایی که بنده همیشه تاسف می خورم این است ما به دلایلی از استخدام هنر برای ابلاغ پیام ها و ارزش های انقلاب تا حدود زیادی محروم مانده ایم یعنی آن مقداری که شایسته بود نشد. (77/02/21)

10.   هنر، بخشی از آن فاخرترین و ارزشمندترین قسمت‌های جان انسانی است؛ باید برای این، ارزش قائل شد و آن را برای خدا خرج کرد؛ البته وقتی می‌گوییم برای خدا خرج کنید، فورا ذهن به طرف همان حالت قشریگری و ریاکاری نرود.(80/05/01)


١٢:٣٩ - شنبه ١٦ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٤٠١٤٥٦    /    تعداد نمایش : ٧٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج