در حال بارگذاری

در حال بارگذاری ...  چاپ        ارسال به دوست

معاونت تبلیغ و امور فرهنگی برگزار کرد

نخستین محفل شعر شهدا و ایثارگران روحانی استان قم

به گزارش روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه محفل شعر شهدای روحانی استان قم با حضور شاعران آیینی کشور و حوزه علمیه سه‌شنبه دوازدهم دی‌ماه در مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد.
در این مراسم حجت‎الاسلام والمسلمین اکبری، با ذکر این مطلب که شهدا برای اعتلای کلمه الله و اعتلای دین جان خود را نثار کردند؛ فرمودند: این محفل با حضور انسان های فرهیخته و دلداده و عاشق و شیفته، به عنوان شاعران عرصه جهاد و شهادت، این اجتماع برگزار شد.
وی افزود: اولین هنر این مردان آن بود که پیش از آنکه یک مجاهد باشند و به عنوان یک شهید نامبر ونامدار باشند.
نماینده ولی فقیه در سپاه علی ابن ابیطالب (علیه السلام) قم بیان نمودند: روزی آیت الله بهاالدینی فرمودند، در ابتدای انقلاب، امام راحل (ره) در قم با علما دیدار کردند و در یک دیداری که محضر ایشان بودیم، به ایشان عرض کردم که شما انقلابی کردید که این انقلاب بنا نیست در چارچوب کشور ما باقی بماند و قرار است که به جهان صادر شود، چه سازوکاری را برای صدور انقلاب بنا کردید.
وی افزوند: امام راحل (ره) فرمود آقای بهاالدینی من امروز نگران صدور انقلاب نیستم، بلکه در شرایطی هستیم که همه ظرفیت ها و توانمندی ها را در اختیار داریم، نگرانی من این است که خدایی که این همه ظرفیت ها را در اختیار من گذاشته است آیا من می‎توانم در اختیار او باشم یا خیر؟ شهدا کسانی بودند که وقتی خدا را شناختند، خود را از یاد بردند.
حجت‎الاسلام والمسلمین اکبری با ذکر این مطلب که ستاد کنگره 1000 شهید استان قم در سه بخش مهم از مشروطه تا جبهه مقاومت اسلامی، تا مدافعان حرم و... فعالیت می‎کنند اظهارکرد: از سالها پیش تلاش های بسیاری انجام شده است و در این راستا نیز فعالیت‎های مهمی انجام شده است.
وی بیان داشت: یکی از بهترین برنامه‎های ده شب ویژه برنامه کنگره شهدای روحانی، برگزاری محفل شعر شهدای روحانی است که این برنامه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم است که امشب با حضور شعرای روحانی و شاعران شهدای روحانی برگزار شده است.
جناب آقای مجاهدی شاعر ارزشی در محفل شعر شهدای روحانی استان قم  بیان فرمودند: شعر دفاع مقدس حضور کمی در شعر آئینی داشته است که باید این عرصه نیز مورد توجه واقع شود.
این شاعر ارزشی افزود:مباحث مخلتفی پیرامون شعر آئینی وجود دارد ولی به هر ترتیب هر شعری که به لحاظ محتوایی، به نحوی از متون متین روایی و منابع متقن تاریخ اسلام و قرآن کریم و سایر منابع دینی بهره مند است را می توانیم در قالب شعر آئینی بیان کنیم.
وی بیان کرد: مقام معظم رهبری تاکیدات فراوانی در زمینه رسالت شاعران ارزشی بیان کردند؛ رسالت شعرای آیینی سرا آن است که مظالمی که بر بشریت می رود و ستمی که بر جوامع شیعی روا داشته می شود را در اولویت برنامه های خود قراردهند و مخاطبان خود را از خطری که جامعه اسلامی را تهدید می کند آگاهی دهند.
جناب آقای مجاهدی اظهارکرد: وظیفه ما در این موقعیت حساس تاریخی ایستادگی در مقابل هجمه هایی است که از سوی صهیونیسم جهانی طراحی شده است و وهابیت به عنوان بازوی این اندیشه استکباری عمل می‎کند.
در ادامه حجت‎الاسلام والمسلمین محدثی نیز در محفل شعر شهدای روحانی استان قم در مدرسه عالی دارالشفاء در قم بیان نمودند: اگر کار ادبی و هنری هنرمندان نباشد قطعا این فعالیت های عظیم فراموش می شود و تاثیرگذاری آن در نسل های آینده کمرنگ می‎شود.
ایشان افزوند: امام سجاد (علیه السلام) درگوشه ای از دعای مرزداران بیان می کند که هر مسلمانی که یک رزمنده و یا یک مرزبان را در خانه خود جانشینی کند و خلا او را با حضور جبران کند، یا در نبود آن مرزبان به خانواده او رسیدگی کند ویا با کمک مالی خط جهاد و رزم را پشتیبانی کند و... همان اجر و ثوابی که به آن رزمنده عطا می شود را بهره مند می شود.
شاعر و ادیب حوزوی بیان داشتند: اگر حمایت و تشویق و انگیزه و مراقبت و رسیدگی به خط جهاد و شهادت انجام شود، این افراد طبق دعای حضرت سجاد (علیه السلام) در این اجر سهیم هستند.
وی اظهار داشتند: مهمات و رسانه شاعر، شعر است؛ یعنی شاعر با عطیه الهی و موهبتی که از خداوند گرفته و توان آن را نیز دارد که یک رشادت و ایثار را تبیین و منتقل کند، در واقع همان کار جهادی را انجام داده و در مسیر خط جهاد و شهادت قرارداردو اجر آنها را می‎برد.
این استاد حوزه اظهار نمودند: شاعر ارزشی، مرزبان حریم مکتب است؛ نقش کسی که با زبان هنر و ادب به زنده نگاه داشتن یاد و نام شهیدان کمک می‏ کند و آن فرهنگ را به نسل‎های آینده منتقل می کند کمتر کار خود رزمندگان نیست.


١١:٠٤ - جمعه ١٥ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٣٩٦٩٧٠    /    تعداد نمایش : ١٠٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج