در حال بارگذاری

در حال بارگذاری ...  چاپ        ارسال به دوست

در پنجمین جشنواره هنرآسمانی قرائت شد:

بیانیه هیات داوران بخش پژوهش پنجمین جشنواره هنرآسمانی

بسم الله النّور

خدای متعال را شاکریم که پنجمین دوره از جشنواره هنر آسمانی به اهتمام مرکز مدیریت حوزه های علمیه و با مشارکت نهادهای حوزوی برگزار گردید. جشنواره ای که می تواند نویدبخش آینده ای روشن از توجّهات و همکاری های حوزوی با هنر و هنرمندان متعهّد باشد. قاعدتاً آشنایی تخصّصی با هنر و ورود در فضای ایجابی چه در بخش آفرینش های هنری و چه در بخش پژوهش ها و ارائه راهکارهای نظری به درک متقابل و تأثیرگذاری طرفینی بین حوزویان معزّز و هنرمندان محترم خواهد انجامید و به لطف الهی، ثمرات و برکات آن در پرکردن خلاءهای جدّي مرتبط با عرصه دین و هنر، آشکار خواهد شد.

قبل از هرچیز، هیات داوران بخش پژوهش یادآور می گردد که تمامی مقالات این بخش را پس از حذف اسامی و مشخّصات نویسندگان مقالات و صرفاً با ذکر کد شناسایی هر مقاله، دریافت و ارزیابی کرده است. بدین ترتیب داوران جشنواره بر اساس محتوا و ساختار مقالات ارسالی و ضمن رعایت اصل عدالت و تقوا، به مطالعه و سنجش مقالات پرداخته اند. 

پس از بررسی ۴۴ مقاله رسیده به بخش پژوهش جشنواره هنر آسمانی، ۷ مقاله در حدّ ارزیابی در مجلات علمی پژوهشی، تشخیص داده شده و در مجموع، حدود ۱۰ مقاله نیز شایسته تجلیل و تقدیر شناسایی شد. از این میان البته یک مقاله با کسب نمره ۷۹ از ۱۰۰، حائز رتبه دوّم و سه مقاله نیز با کسب نمره ۷۷ از ۱۰۰، مشترکاً حائز رتبه سوّم گردیدند. همچنین هیات داوران به دلیل آن که علیرغم تمایل و تسامح، هیچ یک از آثار ارسالی را در سطح کسب نمره بالای ۸۰ تشخیص نداد، از اعطای رتبه اوّل به مقالات بخش پژوهش جشنواره، معذور است.

در ادامه، هیات داوران ضمن تشکر صمیمانه از تمامی طلاب و اساتید ارجمند که با ارسال آثار پژوهشی خویش، موجب غنای محتوایی و امیدواری نسبی به آینده های نه چندان دور گردیدند، نکاتی را درباره مقالات داوری شده، به استحضار می رساند:

1)  آثار ارسالی، در مجموع از جهت رعایت فرم و ساختار درخور یک اثر پژوهشی، وضعیت چندان مناسبی نداشته اند. به گونه ای که در موارد متعدّد، متنی در مستوای مقدّمه، به عنوان تمام یا بخش قابل توجّه چکیده ارائه گردیده است. یا بدنه مقاله در حفظ ساختار از مقدّمه به نتیجه، نظم و انسجام منطقی و دقّت مورد نیاز برای یک اثر پژوهشی را نداشته و گاه در حدّ یادداشت های ژورنالیستی، متوقّف مانده است. به نظر می رسد اهتمام بیشتر بر آموزش ها و تمرین های لازم جهت کسب مهارت در چگونگی تحقیق و نگارش یک مقاله پژوهشی، می تواند به بهبود شرایط موجود کمک شایانی برساند.

2)  خلاء دیدن جوانب و اطراف مختلف یک بحث و پرداختن به اقوال مخالفین ذیل موضوع مقاله، در مواردی متعدّد احساس می شد. به نظر می رسد جزئی تر کردن موضوع مقالات و همزمان، پرداخت عمیق تر و جامع تر به اطراف بحث ذیل آن موضوع جزئی شده، می تواند به ارتقاء کیفی محتواهای پژوهشی، بینجامد.

3)  همچنان احساس می شود که در برخی موارد، آشنایی کافی و بلکه لازم با منابع و نظریه های تخصّصی وجود ندارد. گاه بدون مراجعه و ذکر نظریات مفصّل و متنوّع آکادمیک، براساس دغدغه های شخصی و منابع اولیّه، متونی تدوین گردیده که البته ضمن احترام به نویسندگان دغدغه مند آن ها، متاسفانه به هیچ عنوان امکان عرضه و ارائه در محافل تخصّصی را ندارند.

4)  توقّع و انتظاری که از مجامع حوزوی با آن سوابق درخشان از دقّت و جامعیّت پژوهشی وجود دارد، رفتن به سمت تولید واقعی محتوا، براساس منابع حِکمی و دینی و با نگاه به معضلات کاربردی است. تولیداتی که البته جوانب مختلف بحث در پیشینه تخصّصی موضوع خویش را دیده باشند و با اشراف کافی نسبت به منابع به روز و کلاسیک، گامی شفّاف در پیشبرد حوزه پژوهشی خود بردارند. با حفظ حقوق و احترام آثار شایسته تجلیل در این جشنواره، به نظر می رسد توقّع فوق در سطحی نه چندان چشمگیر محقّق گردیده و حتّی ظرفیت های بالفعل و موجود حوزوی نیز به طور کامل در این بخش از جشنواره، مشارکت نیافته اند. شاید تلاشی مجدّآنه تر برای اطلاع رسانی، انگیزه بخشی و نهایتاً دریافت تعدادی بیشتر از آثار فاخر محقّقان برگزیده حوزوی لازم باشد تا شاهد ارتقاء‌ کمّی آثار پژوهشی شایسته تجلیل در دوره های بعدی جشنواره باشیم.

5)  به نظر می رسد بعضاً تصوّری که از تلاش لازم برای تولید محتوا و نگارش یک مقاله پژوهشی در عرصه های تخصّصی وجود دارد، به شدّت اشتباه است. تولید محتوای پژوهشی و ارائه یک مقاله دقیق که جمله به جمله آن حساب شده و در راستای ایجاد یک ساختار منسجم و تولید یک اندیشه عمیق و قابل تأمّل باشد، در گرو ماه ها و بعضاً‌ سال ها تحقیق قاعده مند و پشتکار علمی است.

قطعاً اساتید و پژوهشگران حوزوی، امکان و ظرفیت رقابت برتر در حوزه های علوم انسانی و پژوهش هنر را حتّی در سطح بین المللی دارا هستند و تحقّق این ظرفیت، در گرو عطف توجّهات و دغدغه های نخبگانی به سمت موضوعات نظری دین و هنر می باشد که امیدواریم با مساعدت و تلاش همه جانبه مجموعه های تصمیم گیر و تصمیم ساز، شاهد ظهور عاجل آن باشیم. کما این که وضعیت امروز ما در این زمینه، به مراتب بهتر و پر شورتر از سال ها و دهه های پیشین است.

در پایان لازم می دانیم قدرشناسی و تکریم خویش را از مجاهدت نهادها و مؤسسات حوزوی - که به امر مهم آموزش و پژوهش در عرصه های نظری دین و هنر مشغول هستند - ابراز نماییم. همچنین از مسئولین و دست اندرکاران جشنواره هنر آسمانی و طلاب و پژوهشگرانی که اقدام به ارسال مقالات خویش کرده اند، صمیمانه تشکر می کنیم. به امید آینده ای درخشان در افق پژوهش و هنر متعالی.

­والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

 

هیئت داوران بخش پژوهش


١٧:٤٤ - شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٣٨٨٥٤٦    /    تعداد نمایش : ١٧٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج